Přídavné jméno patologický se poměrně často používá ve smyslu nezdravý, porušený nebo odchylný, někdy i mimo medicínský kontext (např. Weierstrassova funkce se někdy označuje jako příklad patologické funkce). http://cs.wikipedia.org/wiki/Patologie
Popis kinetózy
Kinetóza neboli nemoc z pohybu není nemoc, pouze nepříjemný stav. Může vzniknout z jakéhokoliv jiného způsobu přemístění těla z místa na místo než chůzí či během – tyto pohyby jsou lidem od přírody dané, proto nevzniká v těle problém s interpretací takového pohybu.
Co si však má myslet centrum pro vyhodnocování přicházejících vjemů, když oči vidí stále stejnou věc (zadní stranu sedačky řidiče), ale v rovnovážném ústrojí ve vnitřním uchu (soubor 3 na sebe kolmých kanálků) se přelévá tekutina a tak je vytvářena informace o pohybu těla. Jak to, že zrakové vjemy se nemění, ale tělo přitom mění polohu?
Existují 2 možné reakce na tuto „nevysvětlitelnou“ situaci.
1. Vyhodnocovací centrum je už na tuto konkrétní situaci zvyklé. (např. letuškám se v letadle obyčejně špatně nedělá). Nedostavuje se tedy žádná reakce.
2. Centrum (centrální nervový systém) je poplašen, proto vysílá nelogické nepříjemné reakce (nevolnost, zvracení..), neboť žádnou lepší reakci nemá zrovna v zásobě. Takto reaguje často i v případě, že se jedná o stejnou situaci, na kterou je organismus zvyklý, ale netradičně provedenou.. (např. první let v bouři pro pilota zvyklého na klidné lety může znamenat přivození kinetózy).
Pro rozvoj kinetózi nemusí být rozpor pouze ve formě tělo se pohybuje, oči registrují klid. Situace může být i opačná – např. stojíme-li na mostě a pozorujeme vodu protékající pod ním, registrují oči změnu okolí (tedy centrum to hodnotí jako pohyb těla), zatímco rovnovážné ústrojí vysílá informaci, že tělo je v klidu – stojí.
http://nemoci.vitalion.cz/kinetoza/
Je jasné, že pokud se poplavíte na těžké lodi s dlouhým laterálem, bude taková loď tlumit zrychlení a vlny zvládnete mnohem lépe. Platí také, že pákové kormidlo je lepší než klasické kolo, protože v takovém případě sedí kormidelník uprostřed lodi a má lepší stabilitu.
Další opatření se týkají hlavně psychické a fyzické pohody. Posádka by měla být v teple, oblečení by nemělo nikde těsnit (zvlášť v oblasti žaludku a krku) a všichni by se měli vyvarovat nadměrnému hluku. Stačí obyčejné špunty do uší, abyste v silném větru odbourali stres způsobený silným hlukem. Odborníci také doporučují nosit hlavu vzpřímeně a omezit pohyb směrem dolů, který dráždí rovnovážné ústrojí.
Pokud si myslíte, že vás před mořskou nemocí ochrání dieta, pletete se. Snídat byste měli lehce, ale bohatě. Doplňte stravu přísunem vitaminu B6 třeba pomocí celozrnného chleba nebo hrstky ořechů. Všeobecně zkušení jachtaři nedoporučují příliš pít alkohol, který organismus zatěžuje, stejně jako káva nebo mléko. http://www.napalubu.cz/plavba/tipy-a-navody/morska-nemoc-nocni-mura-jachtaru.aspx
Společnost českých patologů
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.