"Dejte mi svátek aspoň chvilku ..." :)
Tuleni a něco o nich
Tuleňovití (Phocidae) jsou nejpočetnější a životu ve vodě nejlépe přizpůsobenou čeledí ploutvonožců (Pinipedia). O co dokonaleji se pohybují ve vodě, o to větší mají problémy s pohybem na souši. Nemohou již vůbec podsouvat zadní končetiny pod tělo a tak se pohybují jen plazením po břiše. Kromě toho již úplně ztratili ušní boltce (v angličtině se jim říká earless seals – bezuší "tuleni"). V této čeledi je 19 žijících druhů ve 13 rodech. Čeština má jméno jen pro rody čepcol (Cystophora) a rypouš (Mirounga), ostatní pojmenovává společným jménem "tuleň". U tuleně karibského (Monachus tropicalis) se předpokládá, že byl okolo roku 1950 vyhuben. Český název zavedl Jan Svatopluk Presl.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tule%C5%88ovit%C3%AD
Smuteční barvy smrti ...
Někde, někdy černá a jindy bílá či jiná ...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Tule%C5%88ovit%C3%AD
Smuteční barvy smrti ...
Někde, někdy černá a jindy bílá či jiná ...
Čert a Káča je pohádka Boženy Němcové.
Děj vypráví příběh o tom, kterak hloupý čert zamění ve světe dvě osoby, které má za úkol dopravit do pekla. Namísto zlé kněžny přinese do pekla hubatou a prostořekou venkovskou ženu Káču. Ta v pekle ztropí povyk, čert je donucen Káču vrátit zpět na svět. Zde se jí ujme Jíra, který čeretovi pomůže najít a odnést správnou osobu - paní kněžnu.
Opera Čert a Káča je jedno z pozdních jevištních děl českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Napsal ji v roce 1899 na libreto učitele a literáta Adolfa Weniga. Premiéra opery se konala v Národním divadle v Praze 23. 11. 1899 pod taktovkou prvního kapelníka Adolfa Čecha a v režii ředitele Národního divadla Františka Adolfa Šuberta.
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.